Ulf Rollofs konstverk är placerat i fastighetens ljusgård, ett delvis glasat rum på 740 kvm, där högsta punkten mellan golv och tak är 25 meter. Utgångspunkten för konstprojektet i fastigheten har varit att skapa fokus i ljusgården och en förbindelse med parken utanför. Konstverket består av tre delar: Videoprojektionen ”Rosa/Turquoise”, en ljudinstallation och akvarellmålningarna ”3 Blå”.
Videoprojektionen visas i innertaket innanför den östra glasade väggen på en cirka 100 kvm stor yta. Materialet är en bearbetad undervattensfilm som visar en speciell sorts rosa maneter som simmar i ett turkosblått hav. Ulf Rollof menar att filmen ger oss upplevelsen av att resa rakt in i rosa färg, bland rosa färgklot, och att sväva i blå färg, i ett blått hav – likt en fantasi eller ett drömtillstånd. Havet är en metafor för de dolda sidorna inom oss och människans ursprungshistoria.
I trappan upp till ljusgården finns en ljudinstallation som ger associationer till havsmiljöer, och i huvudentrén finns tre målningar i storlek 140×140 cm. Målningarna är inspirerade av JacquesCousteaus undervattensfotografier, och en visar ett möte mellan en späckhuggare och en dykare.
Läs mer om Ulf Rollof:
http://www.rollof.com/