- Pressmeddelande
Vasakronan hyr ut 7 000 kvadratmeter i Stockholm city
Vasakronan har tecknat hyresavtal med spelutvecklaren Embark Studios om cirka 7 000 kvadratmeter fördelat på fyra plan i Sergelhusen på Malmskillnadsgatan i Stockholm. Första tillträde är planerat till november 2026 och inflyttningen sker därefter i etapper.
Embark Studios är sedan tidigare hyresgäst hos Vasakronan och hyr idag hela fastigheten Styrpinnen 15, även känd som Bankpalatset, vid Kungsträdgården, samt tre våningsplan i Styrpinnen 12 på Hamngatan. I Sergelhusen får bolaget möjlighet att successivt samla verksamheten i större och mer sammanhållna lokaler mitt i Stockholm city.
Sergelhusen erbjuder toppmoderna kontorsmiljöer i ett av Stockholms mest efterfrågade lägen med omedelbar närhet till kommunikationer, all tänkbar service och ett rikt stadsliv.
– Vi är naturligtvis väldigt glada över att Embark Studios väljer att växa vidare hos oss. Det är ett innovativt bolag med höga krav på både funktion och läge, och vår uppgift är att möta den typen av behov över tid. I Sergelhusen får de en långsiktig lösning i ett av Stockholms bästa lägen, säger Anna Reinfeldt, Vasakronans chef Stockholm.
Embark Studios flytt från Bankpalatset innebär att fastigheten gör sig redo för en ny hyresgäst. Fastigheten, från 1901 totalrenoverades omsorgsfullt 2020 inför Embarks inflyttning och kompletterades då med tre våningar i trä samt två terrasser med utsikt över Kungsträdgården och Berzelii Park.
– Det här är en unik möjlighet för en aktör som vill ha ett eget hus på drygt 4 000 kvadratmeter i ett av Stockholms mest efterfrågade lägen. Här möts förstklassiga kontorsmiljöer, en rik historia och ett av citys allra bästa lägen, avslutar Anna Reinfeldt.
Kontaktpersoner
Pontus Ekholm
Projektledare Kommunikation
Tel: 073-045 54 39
E-post: pontus.ekholm@vasakronan.se
Media
Om Vasakronan
Vasakronan är Sveriges ledande fastighetsbolag med ett fastighetsbestånd värderat till cirka 176 miljarder kronor. Inriktningen är centralt belägna kontors- och butiksfastigheter i tillväxtregionerna Stockholm, Uppsala, Göteborg och Malmö. Inom cityhandel är Vasakronan störst i samtliga regioner. Fastighetsbeståndet omfattar 166 fastigheter med en total area på cirka 2,4 miljoner kvadratmeter. Företaget ägs till lika delar av Första, Andra, Tredje och Fjärde AP-fonden. Vårt uppdrag är att leverera en långsiktigt hög och stabil avkastning. Men aldrig på bekostnad av människor och miljö. Läs mer på www.vasakronan.se