Möblerat kontor med terrass
Flexibel arbetsmiljö med utsikt över takåsarna i Fredstan på Kungsportsplatsen
Ljust, nytt och med genomtänkt design – här väntar ett inflyttningsklart kontor mitt på Kungsportsplatsen. Hög standard, genomgående grått golv och väggar i sandfärg och ljusgrönt. Inredningen går i svart, vitt och trä. Ni får ett arbetsrum, ett samtalsrum, en öppen mötesyta och pentry – en flexibel miljö där ni enkelt kan växla mellan fokus, möten och spontana samtal med kollegor eller kunder. Flera stora fönster ger härligt ljusinsläpp och ett naturligt flöde i rummen.
Och bäst av allt – en egen terrass med utsikt över Kungsgatan och takåsarna, möblerad bara för er.
Allt är på plats – bara människorna saknas
Kontoret är en del av vårt koncept Möblerat kontor – Smart & klart. Ni får ett designat och färdigmöblerat kontor där det mesta redan ingår: AV-utrustning, städning, växter, datanätverk och säkerhet. Även inredningsdetaljer och husgeråd ingår – allt är på plats, bara ta med era laptops och sätt igång.
Flytta in snabbt, arbeta smart – och känn er som hemma från dag ett. Kort uppsägningstid ger stor flexibilitet.
Cityläge med liv och rörelse utanför dörren
Läget är svårslaget – mitt i Fredstan med shopping, restauranger, caféer och hotell alldeles intill. Här är det enkelt att mötas upp, ta en joggingtur i lunchpausen eller smita ut för en riktigt god kaffe. Kollektivtrafiken stannar bokstavligen runt hörnet – spårvagnar, bussar, flygbussar och Centralstationen ligger inom fem minuters promenad.
Läs mer om läge Fredstan
Funktionalistisk klassiker i modern form
Fastigheten Centrumhuset är byggd 1939 och ombyggd 1996 – och har därefter moderniserats löpande. Här arbetar ni i en av Göteborgs mest välkända funktionalistiska byggnader, miljöcertifierad på LEED guldnivå. Stilren arkitektur möter hållbara materialval och modern kontorsstandard.
Välkommen att boka en visning – Vasakronan hjälper er att hitta rätt.