
Välplanerad lokal med både öppen yta och mindre rum. Takhöjden, de stora fönstren och entrén mot populära Tellusgången gör lokalen perfekt som showroom eller utställningsyta. Det finns även möjlighet att skapa ett riktigt trevligt kontor med ca 5 arbetsplatser.
Telefonplan är ett levande område med en stor bredd av verksamheter. Här finns en rik industrihistoria som ger en känsla av själ och kreativ karaktär. Dessutom finns ett stort lunchutbud och träningsmöjligheter på SATS och Klättercenter. Tunnelbanan ligger ett stenkast bort och för den bilburne finns garage med laddmöjlighet.
Fler bilder på lokalen kommer inom kort.
Välkommen på visning!
Huvudfabriken eller Hus 01 som denna fastighet också kallas byggdes år 1939 för Ericsson. Under tiden då Ericsson hade sin produktion på Telefonplan inrymde just detta hus Ericssons telefonfabrik.
År 2004 flyttade högskolan Konstfack in i fastigheten.
Kontaktperson för frågor
Här ser du fler lokaler med samma läge eller gör en ny sökning